lektury gimnazjum

Strona główna
czytelnia
aforyzmy o książce
historia
zbiory
katalogi
lektury gimnazjum
lektury liceum
biblioteki cyfrowe
statystyka
nowe książki
wycieczki
podręczniki
ciekawe strony
Literackie nagrody Nobla

 

lektury obowiązkowe

  •       Biblia

  •       Mitologia (J. Parandowski, Z. Kubiak)

  •       wybór poezji baroku

  •       wybór poezji XIX wieku

  •       Bogurodzica

  •       Pieśń o Rolandzie

  •       M. Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)

  •       M. Cervantes - Don Kichot (fragmenty)

  •       A. Czechow - Śmierć urzędnika

  •       A. Saint-Exupery - Nocny lot, Mały książę

  •       Ch. Dickens - Opowieść wigilijna

  •       A. Fredro - Zemsta

  •       E. Hemingway - Wybór opowiadań

  •       Homer - Iliada (fragmenty), Odyseja (fragmenty)

  •       A. Kamiński - Kamienie na szaniec

  •       I. Krasicki - Żona modna

  •       A. Mickiewicz - Ballady i romanse, Dziady, cz. II, Pan Tadeusz

  •       H. Sienkiewicz - Quo vadis, Krzyżacy

  •       J. Słowacki - Balladyna

  •       Sofokles - Antygona

  •       W. Szekspir - Romeo i Julia

  •       S. Żeromski - Syzyfowe prace

lektury nadobowiązkowe

klasa I

  •       M. Kamiński - Moje bieguny                                                                        

  •       J. Kochanowski - Wybór poezji

  •       M. Mitchel - Przeminęło z wiatrem

  •       M. Musierowicz - Imieniny, Opium w rosole, Frywolitki

  •       E. Orzeszkowa - Dobra pani, ABC

  •       B. Prus - Nowele

  •       J. Verne - 20 000 mil podmorskiej żeglugi

  •       K. I. Gałczyński - Zielona Gęś

  •       J. Gaardner - Świat Zofii

klasa II

  •       Cz. Miłosz - Wybór poezji                                                                             

  •       W. Szymborska - Wybór poezji

  •       Z. Herbert - Wybór poezji

  •       A. Kamieńska - Wybór poezji

  •       Gall Anonim - Kronika (fragmenty)

  •       M. Konopnicka - Miłosierdzie gminy

  •       U. Le Guin - Czarnoksiężnik z Archipelagu

  •       S. Lem - wybrana powieść

  •       J. Parandowski - Niebo w płomieniach

  •       J. D. Salinger - Buszujący w zbożu

  •       J. Swift - Podróże Guliwera

  •       J. R. R. Tolkien - Hobbit

klasa III

  •       Dzieje Tristana i Izoldy                                                                       

  •       Ezop - Bajki

  •       G. Grass - Kot i mysz (fragmenty)

  •       M. Hłasko - Okno

  •       L. Kruczkowski - Niemcy

  •       Molier - Świętoszek

  •       C. K. Norwid - Wybór poezji

  •       T. Różewicz - Wybór poezji

  •       K. Wierzyński - Wybór poezji

  •       M. Twain - Pamiętniki Adama i Ewy

  •       O. Watowa - Wszystko, co najważniejsze

  •       H. G. Wells - Wojna światów

Wstecz Dalej